Sprzęt stosowany w makrofotografii.

Sprzęt do makro. Porady fotograficzne.

 1. Makroobiektyw – najlepsze i najdroższe rozwiązanie. Prawdziwy obiektyw do makro pozwala fotografować obiekty w skali 1:1 i jest przeważnie stałoogniskowy. Istnieją również obiektywy zmiennoogniskowe zbudowane w taki sposób by umożliwić fotografowanie z niewielkich odległości. W tym przypadku skala odwzorowania obiektów jest zazwyczaj mniejsza i może wynosić np. 1:2.8.
 2. Pierścienie pośrednie – są to pierścienie wkładane pomiędzy obiektyw a korpus aparatu (posiadają odpowiedni bagnet, dzięki któremu montujemy je do korpusu jak zwykły obiektyw). Odsunięcie obiektywu od matrycy aparatu powoduje, że trzeba się bardziej zbliżyć do obiektu aby ten był ostry a to z kolei sprawia, że skala odwzorowania jest większa. Im dłuższe pierścienie  pośrednie, tym powiększenie obrazu jest większe. Istnieją trzy rodzaje pierścieni pośrednich: nie przenoszące automatyki – najtańsza wersja, w której wszystkich ustawień aparatu musimy dokonywać sami wraz z pomiarem światła (około 40zł); pierścienie ze stykami – posiadają one elektryczne styki łączące elektronikę obiektywu z korpusem, dzięki czemu aparat w trybach (pół)automatycznych potrafi sam dokonać wszystkich ustawień za wyjątkiem ostrości (około 300zł); pierścienie przenoszące pełną automatykę – obiektyw zachowuje wszystkie swoje możliwości (kilkaset zł). Warto dodać, że stosowanie pierścieni pośrednich nie pogarsza jakości obrazu, jednakże sprawia, że mniej światła dociera do obiektywu w związku z czym należy korzystać z dłuższych czasów naświetlania.
 3. Mieszki – zasada działania jest identyczna jak w przypadku pierścieni pośrednich. Jedyna różnica polega na tym, że istnieje możliwość płynnej regulacji odległości obiektywu od korpusu i odległości te mogą być zazwyczaj dużo większe niż ma to miejsce w przypadku pierścieni pośrednich (znacznie większe skale odwzorowania obiektu).
 4. Pierścienie odwrotnego mocowania – są to specjalne adaptery, za pomocą których można zamontować odwrócony obiektyw do innego obiektywu (około 40zł). Obiektyw taki działa jak wysokiej jakości soczewka makro, która znacznie skraca odległość przy której przedmioty stają się ostre. Im dłuższa ogniskowa obiektywu zamontowanego do korpusu i im krótsza obiektywu odwróconego tym skala odwzorowania jest większa (większe powiększenie). Bardzo popularne przy tej metodzie są stare i tanie obiektywy firmy Helios.
 5. Soczewki makro – montuje się je na obiektyw w gwint filtru. Skraca to minimalną odległość przy jakiej obiektyw jest w stanie wyostrzyć przedmiot. Jest to najtańsze i najgorsze rozwiązanie gdyż widoczne jest pogorszenie optyczne obrazu. Najczęściej stosowane są soczewki o +1, +2, +4  i +10 dioptrii. Największe powiększenie daje soczewka +10 dioptrii jednakże w tym przypadku widoczne zniekształcenia są już bardzo widoczne.
 6. Makrokonwertery – bardzo popularne rozwiązanie zmieniające zwykły obiektyw w prawdziwy obiektyw makro. Stosowanie ich ma sens w przypadku obiektywów o dłuższej ogniskowej. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez amatorów konwerterów to Raynox DCR-250, który odpowiada odwróconemu obiektywowi o ogniskowej 125mm oraz soczewce o +8 dioptrii.

Jeżeli interesują Cię konkretne wartości przybliżeń opisywanych rozwiązań polecam lekturę Pana Marka Wyszomirskiego, którą można znaleźć TU.

Ta porada fotograficzna odnajdywana jest w Google m.in. przez słowa kluczowe::

 • Facebook
 • email
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Blip
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Śledzik
 • Digg
 • del.icio.us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*